Nedir

Yüksek Basınç Nedir

Yüksek Basınç Nedir
Atmosfer basıncı 1013 milibardan yüksek olursa, buna yüksek basınç denir.

Yüksek basınçlar,diğer bir adıyla anti-siklon olarak adlandırılırlar. Bunun anlamı,siklonik bir havanın (fırtına ve gökgürültüsü) olmayacağının ifadesidir. Yüksek basınçlar, yer ısısının yükselmesiyle oluşur. Hava yükseldikçe genleşir ve moleküller arası boşluklar artar. Kısacası, güzel ve açık havanın habercisidir.

Özellikleri:
Basınç çok yüksek olduğu için hava ağır hareket eder,
Yağış ve nem çok azdır,
Çok soğuk veya çok sıcak havalarda ortaya çıkarlar,
Rüzgar çoğu zaman 10 Km/h’yi geçmez,
Bulundukları yerde hava uzun süre yüksek basıncın etkisinde kalır.


* Yüksek basınç alanlarında görülen dikey yönlü hava hareketi alçalıcı bir özellik gösterir. Yüksek basıncın görüldüğü yerlerde daima alçalıcı hava hareketleri vardır.

* Yüksek basınç alanlarında görülen yatay yönlü hava hareketi merkezden çevreye doğrudur. Ancak bu hareket bir doğru boyunca gelişmez. Merkezden çevreye doğru hareket eden hava kütleleri,

* Yer Yuvarlağı’nın batıdan doğuya doğru dönüşüne bağlı olarak Kuzey Yarım Küre’de saat ibresi hareketi yönünde, Güney Yarım Küre’de ise saat ibresi hareketinin tersi yönünde sapma gösterir.

Yarım kürelere göre yüksek basınç alanlarındaki yatay hava hareketleri

Yüksek basınç alanlarında, hava kütleleri alçaldıkça ısınır ve genişler. İçlerindeki nem yoğunlaşamaz. Bu nedenle yüksek basınç alanlarının oluştuğu yerlerde hava genelde açık ve güneşlidir.

1) Sibirya Termik Y.B : 60° enlemlerinde oluşmuştur. Türkiye’de kışın etkilidir. Etkili olduğu dönemlerde kışlar çok soğuk ve kar yağışlı geçer. Türkiye’ye Kuzeydoğudan sokulur.

2) Asor Dinamik Y.B : 30° enlemlerinden kaynağını alır. Türkiye’de bütün yıl etkilidir. En fazla yazın etkilidir. Etkili olduğu yaz mevsiminin kurak olmasının başlıca sebebidir (Alçalıcı hava hareketinden dolayı). Bu basıncın etkisiyle Ege Kıyıları boyunca kuzeyden esen Etezyen rüzgarı oluşur. Yurdumuza kuzeybatıdan sokulur.
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler
Nedir - Ne demek - Hakkında Bilgi - Kısaca