Nedir

Kulak İltihabı Hakkında Bilgi

Kulak İltihabı Hakkında Bilgi
Kulak iltihapları orta kulakta veya kulak arkası kemikte (dış kulak) görülür.

Dış kulak yolu iltihabının nedenleri genellikle orta kulaktaki iltihabın kulak arkasındaki kemiğe doğru yayılmış olmasıdır. Belirtileri ateş, kulak ağrısı, koyu renkli kulak ağrısı, halsizlik, işitmede azalma şeklinde kendini gösterir, Tedavisi ameliyat iledir.

Orta kulak iltihabının nedenleri ise; grip, kızamık, kuş palazı hastalıkları, bademcik veya gırtlaktaki iltihaplardır. Yüksek ateş ve kulak ağrısı ile kendini gösterir. Kulağa sıcak pansuman ile ağrı dindirebilir.

Orta kulak iltihabı akut iltihap olarak bilinir ve 4 temel şekilde görülür: Seröz, Akıntılı, Akut Pürülan ve Sekretuar. En hafifi Seröz oloanıdır ki; orta kulakta sıvı birikimiyle oluşur. Tedavisi ilaç ile ya da ameliyat ile olur. Kulak zarı üzerinde fazla basınç varsa zar cerrahi müdahale ile açılır ve basınç giderilir.

Dış kulak iltihabı kronik iltihap olarak bilinir ve akut kulak iltihaplarından birinin dönüşümüyle gelişir. Akut iltihaba göre daha tehlikelidir. Çünkü ağır ve uzun seyirli bir etkiye sahiptir, semptomları geç fark edilir. İlaçla tedavi ve ameliyatla tedavi seçeneklerine ilaveten kulak zarına bir tüp sokup iltihabı boşaltmak da tedavi için bir seçenektir. İltihabı boşaltma tedavisi esnasında kulaklar ıslanmamalıdır. Bu 3. seçenek oldukça zor bir tedavidir.
farmasi kataloğu
farmasi eylül kataloğu 2019

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler
Nedir - Ne demek - Hakkında Bilgi - Kısaca