Nedir

Kaşıntı Hakkında Bilgi

Kaşıntı Hakkında Bilgi
Vücudun bir yerinde hissedilen hafif yanma ya da batma. Vücutta yerel ya da yaygın olarak iç (iç nedenlerden doğan kaşıntı) ya da dış (dış nedenlerden doğan kaşıntı) nedenlerle kaşıntı meydana gelebilir. Uyuz, kurdeşen, ter bezleri yangısı, döküntülü hastalıklar, sanlık, bağırsaklarda ve deride asalakların oluşturduğu çeşitli hastalıklar vb. kaşıntıya yol açan başlıca nedenlerdir. Kış aylarında soğuk hava nedeniyle de kaşıntı meydana gelebilir.

Basur, anüste oluşan çatlaklar, fistül, proktit (rektum yangısı), bağırsak kurtları (genellikle tenyalar ve sivrikuyruklar) anüs kaşıntısına yol açarlar.

Yerel yangılanma, şeker hastalığı ve frengi vulvada kaşıntı meydana getirir. Vulvada hiç bir neden olmadan da kaşıntı başlayabilir. Kaşıntının tedavi edilmesi için, ya kaşıntıyı meydana getiren nedenler araştırılır (kurtlar, basur, çatlak, vb.), ya da belirtileri incelenir. Kaşıntının meydana geldiği kısım temiz tutulur; tedavi pansumana, pomat ya da toz şeklinde ilaç uygulamasına dayanır.

Pansumanın deriyi kurutup nemliliğini kaybettirmemesine dikkat edilir; aksi halde deri gerilir ve bu durum da kaşıntıya yol açar.

farmasi aralık kataloğu 2018

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler
Nedir - Ne demek - Hakkında Bilgi - Kısaca