Nedir

Bira Nedir

Bira Nedir - Bira Hakkında Bilgi
Arpa nişastasının tahammür ettirilmesin den hâsıl olan köpüklü, berrak bir içkidir, iyi bir su ile yapılması lâzımdır.

Bira, bazı insanların pek hoşuna giden bir içkidir.Bu içkiye hoş bir koku vermek için (Şerbetçi otu) dedikleri bir nebat katarlar. Biranın rengi, çeşidine göre, sarı ve siyah olur. Birada (yüzde bir) den (yüzde dokuz) a kadar alkol bulunur.

Bundan başka içinde gaz karbonik, azotlu, gliserinli, şekerli maddelerle kuvvetlendirici hassayı haiz reçineler ve acı maddeler vardır. İyi bir bira buruk lezzettedir. Hoş kokuludur. Bu yüzden bazı memleketlerde en çok kullanılan ve hatta su yerine içilen bir içki. halindedir. Açık bir halde, hava temasında kalırsa gazı uçar. Bir müddet sonra lezzeti değişir, ekşileşir, bozulur. Biralar kaynatılarak yapılmış içkilerden oldukları için, bunlarda hastalık yapan tehlikeli. mikroplar yoktur. Çok bira içmek midede ‘ büyüme yapar. Şerbetçi otunun fazlası başa sersemlik verebilir.

Şeker hastalarında, kanda üre dedikleri maddenin toplanmasına sebep olan böbrek hastalıklarında, fazla şişmanlarda, midesi düşük ve büyük olanlarda bira içmek zararlıdır.

Bu haller dışında bira, iştahı açar. Susuzluk duygusunu teskin eder. Sidiği bollaştırır. Fakat alkollü bir içki olduğu için kullanılmasında ifrata gitmemek lâzımdır. O takdirde zararı çok olur.

Farmasi Kataloğu


Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler
Nedir - Ne demek - Hakkında Bilgi - Kısaca