Nedir

Atatürkün savaştığı cepheler

Atatürkün savaştığı cepheler

1. Kafkas Cephesi
2. Çanakkale Cephesi
3. Suriye ve Filistin Cephesi

Kafkas Cephesi (1914 – 1918) - (Detay)
Akdeniz’de İngilizler’den kaçan iki Alman savaş gemisi olan Goben ve Breslaw gemileri Osmanlı Devleti’ne sığındı. İngiltere Osmanlı Devleti’nden bu gemileri istedi fakat Osmanlı Devleti bu gemileri satın aldığını bildirdi ve gemileri vermedi. Gemilerin isimleri Yavuz ve Midilli olarak değiştirildi. Bu iki gemi Karadeniz’de Türk bayrağı asılı bi şekilde açıldılar ve Rus limanlarını bombaladılar. Türk bayrağı asılı bu iki geminin Rus limanlarını bombalaması üzerine Rusya, Osmanlı Devleti’ne savaş ilan etti. Rus orduları doğu anadolu üzerine yürümeleri üzerine Enver Paşa komutasında ki Türk ordusu Sarıkamış üzerinden bir harekat düzenledi. Böylelikle Kafkasya Cephesi açılmış oldu. I.Dünya savaşında Osmanlı topraklarında açılan ilk cephe Kafkas Cephesiydi.

Çanakkale Cephesi - (Detay)
Çanakkale Savaşı, 18 Mart 1915 ile 9 Ocak 1916 tarihleri arasında Gelibolu Yarımadasında, Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında hem karada hem de denizde gerçekleşmiş olan savaştır. Bu savaş Osmanlı Devleti’nin kesin galibiyeti ile sonuçlandı. Çanakkale Cephesi savunma cephesi olarak açılmıştı.

Suriye ve Filistin Cephesi - (Detay)
Türk Ordusunun Kanal Cephesinde yaptıkları iki harekatta başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Bunun üzerine İgilizler Filistin’i işgal etmek için Osmanlı Devleti’ne karşı Suriye Filistin Cephesi’ni açtılar. Suriye Filistin Cephesi, Kanal Cephesi’nin devamı niteliğindeydi. Osmanlı Devleti bu cephede İngiltere ile savaştı.

Farmasi Katalog

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler
Nedir - Ne demek - Hakkında Bilgi - Kısaca